10. Ulusal Tıp Kongresi

24 Nis

Öğrencilerimizin Düzenlediği “10. Ulusal Nöropsikiyatri Tıp Öğrenci Kongresi”ne Yoğun İlgi

Üniversitemiz Tıp Fakültesi, Bilimsel Araştırma Topluluğu, Genetik Nörobilim ve Medikal Teknolojileri Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlediği “Düzce Üniversitesi 10. Ulusal Nöropsikiyatri Tıp Öğrenci Kongresi” Türkiye’nin dört biryanından gelen bilim insanları ve tıp öğrencilerinden oluşan 350 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Üniversitemiz Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sarfinaz Ataoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir, Bilimsel Araştırma Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Gamsızkan, Genetik Nörobilim ve Medikal Teknolojileri Topluluğu Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Sinem Kantarcıoğlu Coşkun, 10. Neropsikiyatri Tıp Öğrenci Kongresi Akademik Danışmanı Doç. Dr. Yıldız Değirmenci, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen bilim insanları ve öğrencileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sarfinaz Ataoğlu, bilimin ve araştırmanın önemine değinerek, hayatın anlamlandırılması gerektiğini vurguladı. Kişilerin amacı ne olursa olsun ilk düşüncesinin ülkeme ve insanlığa nasıl faydalı olabilirim şeklinde olması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ataoğlu, öğrencilerimizin düzenlediği bu kongrenin de bilime ve insanlığa hizmet ettiğini ifade etti. Etkinlik süresince bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak olan bilim insanlarına teşekkür eden öğretim üyemiz, kongrenin herkes için faydalı geçmesi temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sarfinaz Ataoğlu’nun konuşmasından sonra kürsüye davet edilen Genetik Nörobilim ve Medikal Teknolojileri Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Sinem Kantarcıoğlu Coşkun, Gazi Mustafa Kemal’in “Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. Eğer bir gün benim düşüncelerimle, bilim çelişirse, bilimi seçiniz.” sözünü katılımcılarla paylaşarak, bilimin ve aklın önemine vurgu yaptı. Kongreyi düzenleyen tıp öğrencilerine teşekkür eden öğretim üyemiz, katılımcılara başarılar diledi.

Açılış programında kısa bir konuşma yapan Bilimsel Araştırma Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Gamsızkan, öğrencilerimizin düzenlemiş olduğu bu etkinlikten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, etkinlikte emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti. Doç. Dr. Mehmet Gamsızkan’ın konuşmasından sonra Bilimsel Araştırma Topluluğu Başkanı Mehmet Göktuğ Günel ve Genetik Nörobilim ve Medikal Teknolojileri Topluluğu Başkanı Eyyüb Gürbüz de “10. yıl Altın Yıl diyerek çıktığımız yolda, Düzce Tıp Fakültesinin 10.’sunu düzenlediği ve en geniş katılımlı kongresini düzenlenmekten onur duyuyoruz. Çok büyük bir ekiple aylardır çalıştık, emeğimizin karşılığı ise herkesin bu kongreden memnun olarak ayrılması olacaktır. Bizi her zaman destekleyen Tıp Fakültesi hocalarımıza ve destek olan tüm kişi- kuruluşlara teşekkür ederiz.” diyerek açılış konuşmalarını  gerçekleştirdi.

Konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, bilginin ve araştırmanın önemine değinerek, doğru bilgiye ulaşmak için sürekli araştırma içerisinde olunması gerektiğini vurguladı. Gelecekte çok çeşitli mesleklerin ortaya çıkacağını ve tek meslekle idare edilemeyeceğini söyleyen Prof. Dr. Şahin, kişilerin asıl mesleğinin yanında diğer alanlarda da kendisini geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Erdem kavramının gelecekte önemli bir yer tutacağını katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. İdris Şahin, erdemli kişilerin önemli işler başaracağını söyledi. Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğrencilerinin düzenlemiş olduğu ulusal kongreden dolayı duymuş olduğu memnuniyetini de dile getiren Prof. Dr. Şahin, kongrenin herkes için yararlı olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra “10. Ulusal Nöropsikiyatri Tıp Öğrenci Kongresi”nin 1. Oturumunda Doç. Dr. Yıldız Değirmenci “Parkinson ve Beyin Pili”, Doç. Dr. Semih Ayta “Otizm Spektrumu ve Nörolojik Yönleri” konu başlıklarında sunum yaparken öğrenci sunumlarında,Yeliz Esra Taş ve İlay Kaya çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Programın 2. Oturumunda; Prof. Dr. Timuçin Oral “Beynimizde Başkalarına Yer Var mı?”, Doç. Dr. Şenol Turan “Cinsiyet Disforisi” konularında katılımcıları bilgilendirirken, öğrenci sunumlarında ise; Gizem Kaya ve Ekin Özmen yer aldı.

Birinci gününün son oturumunda ise; Doç. Dr. Ersoy Kocabıcak “Nöromodülasyon” başlığında sunum yaptı. Öğrenci sunumlarında ise; Halid Osman Küçükkaya, Ecem Kahraman ve Saliha Nazlı Kardaş hazırlamış oldukları çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Gün boyu süren oturumların ardından düzenlenen mikrocerrahiden salsaya, fetüs incelenmesinden artırılmış gerçekliğe kadar 15 alanda çeşitli çalıştaylar ve konserle etkinliğin 1. günü sona erdi.

Bilimsel oturumların devam ettiği programın 2. gününde; Prof. Dr. Bülent Coşkun “Psikiyatri Tarihi”, Dr. Öğr. Üyesi Nermin Gündüz “Psikiyatri ve Anti-Psikiyatri Akımları” hakkında katılımcıları bilgilendirirken, Dr. Öğr. Üyesi Erkal Erzincan “Freud ve zamanın Ruhu” başlıklı çalışmasının sunumunu gerçekleştirdi.

Günün ikinci, programın ise 5. oturumunda; Prof. Dr. Sultan Tarlacı “Bilinç”, Doç. Dr. Nalan Kayrak “Epilepsi” konularında sunum yaparken, öğrenci sunumunda Mesut Selim Altunç yer aldı.

Toplam 13 tane de poster sunumunun gerçekleştiği kongremizde, kongre kitapçığı da yayımlandı.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen bilim insanlarının bilgi ve deneyimlerini paylaştığı “10. Ulusal Nöropsikiyatri Tıp Öğrenci Kongresi”nde yedi oturum gerçekleşti.

Programın 6. ve 7. oturumunda; Doç. Dr. Demet Güleç “Aşkın Dinamiği ve Nörobiyolojisi”, Prof. Dr. Hüseyin Tuğrul Atasoy “Donanım Yüklü Beyin, Güçlü ve Esnek Beden”, Prof. Dr. Zerrin Erkol “Olgu Örnekleriyle Suç ve Ceza Ehliyeti Kavramları” konuları hakkında katılımcıları bilgilendirirken, öğrenci sunumlarında ise; Yasin Akçakoca, Nurbanu Okur, Gözde Eminoğlu, Sinem Duman ve Oğulcan Tabak yer aldı.

Gün boyu süren bilimsel programın ardından sözlü sunumların ve poster sunumlarının derecelerine ödülleri verildi ve bilimsel program kapanışına geçildi. Kapanışta katılımcılar böyle bir bilimsel programın başka yerde bulunamayacağını ve çok memnun kaldıklarını dile getirdi.

2. Günün sonunda ise Gala Yemeği için Akçakoca'ya hareket edildi. Canlı müzik eşliğinde hocalarında katılımı ile muhteşem bir Gala Yemeği gerçekleştirildi. Yemekten sonra sahile ateş başında gitarlar eşliğinde herkesin birlikte söylediği şarkılar ile eğlenildi.

3. Gün ise Güzeldere Şelalesi’nde canlı müzik eşliğinde piknik, doğa gezisi ve çeşitli oyunlar ile kapanış düzenlendi.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak her yönüyle eşine az rastlanılan muhteşem bir kongre düzenlemenin gururunu hep birlikte yaşadık.