5. Ulusal Tıbbi Afet Öğrenci Kongresi

Üniversitemiz Tıbbi Araştırma ve Bilim Topluluğu tarafından düzenlenen “Düzce Üniversitesi 5. Ulusal Doğal Afet Tıbbi Öğrenci Kongresi” 16-18 Mayıs 2014 tarihleri arasında konferans salonumuzda gerçekleştirildi.
Açılış konuşmasını, Kongre Başkanı Stj. Dr. Anıl Demir gerçekleştirdi. Demir, “Afet, insanlar için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplar doğuran, normal yaşantıyı ve eylemleri durduracak veya kesintiye uğratacak, imkânların yetersiz kaldığı, doğal veya insan kökenli olaylara verilen genel bir isimdir. Afet, bir olaydan ziyade olayın yarattığı sonuçtur” diye belirtti.
Kongre Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Cengiz Tuncer konuşmasında “Soma’da yaşamını yitiren işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Birkaç yıl sonra uzmanlık öğrencisi olacaksınız. Belki bir kısmınız acil hekimi, belki bir kısmınız ambulans hekimi olacaksınız. Ama ne olursa olsun biz hocalar veya uzmanlar veya sizler bir afet durumunda hepiniz el ele verip bu durumda hasta ve yakınlarının yardımına koşacaksınız.“ diyerek sözlerini tamamlarken öğrencilerine başarılar diledi.
Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitü Müdürü Doç. Dr. Recep Özmerdivenli konuşmasında, Soma’da hayatını kaybeden maden işçilerimiz için rahmet ve Türk milletine baş sağlığı dilerken “Afet eğitimi konusunda tüm vatandaşlarımızın bilinçli olması gerekir. Doğal afetlerde yapılması gerekenler, ilk müdahale teknikleri, afet tıbbı, afet eğitimi ve yeterlilikleri gibi konularda teorik ve pratik bilgiler doğrultusunda tüm halkımızın eğitime tabi tutulması büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu bağlamda öğrencilerimizin düzenlediği bu kongre anlamlı olmuştur” diye vurguladı.
Panelde, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, Düzce depremi konulu sunumunu gerçekleştirdi. Sunumunda deprem anılarını anlatan Pehlivan, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin hasarlarından bahsederek Üniversitemizin de depremden zarar gördüğünü belirtti.
Travma konulu oturumu, Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Orhan ve Yrd. Doç. Dr. Cengiz Tuncer açtılar. Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Uslu, pelvis anatomisi ve pelvis kırıkları üzerine sunumunu gerçekleştirdi.
Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıp Fakültesi 4. Dönem öğrencisi Kutluhan Demirarslan, ateşli silah yaralanmaları hakkında bilgileri sunarak merminin insan vücudunda işleyişi, merminin yaralanma oluşturan temel etkileri, fragmantasyon etkisi, merminin parçalanması, ateşli yaralanmalarda hastalara müdahale yöntemleri, sirkülasyon, airway, breathing gibi konularla öğrencilerimize bilgiler aktardı.
Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıp Fakültesi 3. Dönem öğrencisi Ahmet Gençer, crush sendromu konulu sunumunu öğrencilerimizle paylaşarak epidemiyoloji, etyoloji, fizyopatoloji, kompartman sendromu, klinik bulgular ve tedavisi hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdi.