14 Mart Tıp Bayramı

Tıp Fakültesi Dekanlığımız tarafından 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Yakıt’ın katılımı ile “Düşünce ve Tıp Tarihinde İbn-i Sina” konulu konferans düzenlendi.

Düzenlenen konferansın açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Safinaz Ataoğlu yaptı. Ataoğlu konuşmasında; “Tarihte ilk defa ülkemizde Tıp Bayramı, işgal altındaki İstanbul’da işgali protesto etmek amacıyla Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından devrin hekimlerinin de desteğini alarak kutlanmıştır. Bu kutlama tüm ülkede işgale karşı direnişi başlatmıştır. Bu yönüyle dünyada benzeri olmayan milli bir günümüz olan 14 Mart’ta bu bayramı kutluyoruz. Bu bayramı kutlamamıza neden olan o günkü vatansever tıp öğrencilerini ve hekimlerini rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyoruz” dedi.

Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu; “Mesleğine ve hastalarına olan saygısı, her türlü kişisel faydanın önüne geçmiş olan, anne, babanın çocuğu olarak doğdum. Bütün hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum ”dedi. Tıp Bayramını her yıl 14 Mart’ta kutlarken bir yandan da düşünmek için bir fırsat olarak değerlendirmek mümkün değil midir? Diyen Şerifoğlu, Tıp Bayramını daha farklı şekilde değerlendirmemiz gerektiğini belirterek,  “14 Martta her yıl kutlanan Tıp Bayramında hekimlere yapılan saldırıları,  bunların nedenleri ile çözüm yollarını ve tıbbi etik kurallarını tartışabiliriz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Yakıt “Düşünce ve Tıp Tarihinde İbn-i Sina” sunumunu gerçekleştirdi. Prof. Dr. Yakıt,  İbn-i Sina’nın bilim dünyasının en saygın insanları arasında yer aldığını söyleyerek,  Orta Çağda İncil’den sonra en çok basılan kitabın İbn-i Sina’ya ait olan “Tıbbın Kanunu” adlı kitap olduğunu belirtti.  Ayrıca batılı sanatçıların gözüyle en çok minyatürü, portresi yapılan, resmi çizilen bilim adamı olma özelliğini taşıyor” dedi. İbn-i Sina’nın birçok batılı bilim adamına matematik, felsefe, tıp alanlarında ilham verici bir bilim adamı olduğunu vurgulayarak, İbn-i Sina’nın tıp dünyasında uygulanan tedavi yöntemlerini ilk kez uygulayan kişi olduğunun altını çizdi.